عناصر کلیدی ازدواج سالم

ازدواج تجربه‌ای است که تقریبا همه به آن فکر می کنند یا برای انجام آن اقدام می کنند بنابراین بهتر است زوج از ویژگی های ازدواج موفق آگاه باشند . میتوان از جنبه های مختلف به ویژگی‌های ازدواج موفق اشاره کرده‌اند در ادامه رایج ترین ویژگی های ذکر شده را بیان می‌کنیم.
تعهد به ازدواج: تعهد داشتن نگاهی بلندمدت به رابطه, تمایل به حفظ رابطه در زمان بروز مشکل و احساس مسئولیت برای مراقبت از دیگری است. زوج‌ها متعهد به ما بودند هستند و به حفظ این رابطه در طول زمان. در هر کاری عنصر اساسی تعهد است که میل به سرمایه گذاری پیشرفت و دست کشیدن از برخی کارها به خاطر یک رابطه را شامل می شود.
از این‌رو همسرانی که به ازدواج متعهد اند نگاه بلند مدتی به رابطه دارند. برای فداکاری در رابطه تمایل نشان می دهند و توانایی سازش و تغییر رفتار به منظور موفقیت بلند مدت رابطه را دارند. این همسران تصمیم می گیرند که در تمام شرایط در رابطه باقی بمانند و اعتماد دارند که همسرشان نیز چنین احساسی به رابطه دارد.
رضایت از رابطه: احساس آرامش و رضایت ای است که فرد با آگاهی از یک وضعیت راحت تجربه می‌کند . البته این احساس با وجود چالش های زندگی نیز قابل درک است. به خصوص زمانی که فرد این چالش ها را وسیله‌ای برای رشد خویش و بهبود رابطه می‌داند. آنچه در این مورد اهمیت دارد نسبت روابط مثبت به منفی و چگونگی عملکرد زوج برای حل این چالش ها است.
نگرش مثبت به ازدواج موجب می شود زوج با احتمال بیشتری روابط خود را شاد و موفق بدانند. رضایت بیشتری از رابطه داشته باشند و تعهد بیشتری نسبت به رابطه شان نشان دهند. با این حال برخی از افراد باور نادرستی از رضایت زناشویی دارند آنها فکر می‌کنند می‌توانند لذت خوشبختی و رضایت ای را که هیچگاه در زندگی خویش تجربه نکردند با ازدواج به دست آورند.
دوستی و سپری کردن زمانی با یکدیگر: دوستی عمیق بین زوج و تلاش برای تامین نیازهای یکدیگر نقش مهمی در موفقیت ازدواج دارد این زوج ها به راحتی اشتباهات یکدیگر را می بخشند و برای حل مشکلات از تکنیک هایی استفاده می کنند که نه تنها مخرب نیستند بلکه موجب نزدیکی زوج به یکدیگر می‌شوند. زوج های موفق ازدواج را بر پایه دوستی بنا می‌کنند این زوج ها یکدیگر را همانطور که هستند می‌پذیرند, به فعالیتهای مورد علاقه یکدیگر احترام می‌گذارند به دنبال کنترل یا تغییر یکدیگر نیستند و از سپری کردن زمان با یکدیگر لذت می‌برند . این زوج ها علایق ارزشها دیدگاه‌ها و اهداف خود را با یکدیگر در میان می‌گذارند همچنین به تقسیم وظایف قدرت و مسئولیت در رابطه می‌پردازند و در تصمیم گیری ها مشارکت فعال دارند. در چنین ارتباطی هرفرد از بودن در رابطه احساس رضایت دارد.

ازدواج سالم
برای مشاهده تشریفات مجالس اینجا کلیک کنید.

اهمیت کیفیت ارتباط زوج بیشتر از کمیت زمانی است که با یکدیگر سپری می کنند, چرا که مانند حساب بانکی عاطفی عملی می کنند و در برخورد با مشکلات و دشواری های زندگی به کمک آنها می آیند. زمانی را با کیفیت می‌دانند که زوج تمام توجهشان را به یکدیگر نشان دهند بنابراین زمانی که برای نشستن و تماشای تلویزیون سپری می‌شود بخشی از زمان با کیفیت نیست. روانشناس ها با در اختیار قرار دادن این اطلاعات به زوج کمک می‌کنند تا کیفیت ارتباط و زمانی را که با یکدیگر می گذرانند را افزایش دهند.
محبت و صمیمیت: این دو عنصر قلب ارتباط زوج است و به صورت نزدیکی جسمی, عاطفی, فکری و معنوی آنها به یکدیگر نمایان می شود . صمیمیت با نزدیک شدن عاطفی زوج ها همراه است. به این معنا که زوج به بیان عشق مراقبت و عاطفه نسبت به دیگری می‌پردازد. در ازدواج موفق هر فرد با نیازها علایق و اولویت‌های خود آشنایی دارد, آنها با همسرش در میان می‌گذارد و با هم برای برآورده کردن نیازها و علایق یکدیگر تصمیم‌گیری می‌کنند. زوج‌ها ی موفق تمایل دارند نیازهای یکدیگر به عشق و محبت را برآورده کنند, اما در مورد چگونگی ابراز محبت به توافق رسیده‌اند . برخی از افراد ترس از صمیمیت دارند . آنها نگران طرد شدند و تنها ماندن اند و بنابراین ترجیح می‌دهند تنها بمانند و فاصله خود را از دیگری حفظ کنند. در صورت مشاهده این الگوی ارتباطی روانشناسی درمان فردی را پیشنهاد کنند تا با ارزیابی گذاشته علت این گونه الگو را شناسایی کنند و برای درمان آن اقدام لازم را انجام گیرد.
اعتماد و صداقت: اعتماد زوج به یکدیگر برای ایجاد احساس امنیت در زندگی زناشویی اهمیت زیادی دارد . اعتماد به زوجین اجازه می‌دهد تا فضای شخصی خود را حفظ و با خیالی آسوده رابطه خود با اطرافیانشان سازماندهی کنند. این زوج ها می دانند که می توانند روی قول همسرشان حساب کنند و یا به حرف های هم اعتماد داشته باشند. در این نوع ارتباط هر فرد احساس آزادی و مورد احترام بودن دارد. در ارتباطی که اعتماد بر آن حاکم است زوج می توانند تجربه های شخصی خود را با صداقت به اشتراک بگذارند.
تواضع: زوجها موفق فقط به دنبال لذت و شادمانی شخصی نیستند  در شرایط خاص منافع مشترک را بر منافع شخصی ترجیح می‌دهند.
وفاداری: همسرانی که به یکدیگر وفادارند مرزهای جنسی و عاطفی خود را با افراد خارج از رابطه زناشویی حفظ می‌کنند . خیانت عاطفی در این زوج ها دیده نمی شود. چنین زوجی به اعتماد یکدیگر خیانت نمی کنند و در تمام شرایط سخت و آسان زندگی در کنار هم می مانند.
حمایت گری: زوج های موفق در تمام شرایط از همسر خود حمایت می‌کنند . در شرایط سخت و برخورد با دشواری های زندگی در کنار هم می‌مانند و تا حد توان برای حل مشکل همکاری می‌کنند . این زوج های یکدیگر را در مسیر رسیدن به اهدافشان ترغیب و تشویق می‌کنند .
 
سازگاری و انعطاف پذیری:  زوج های موفق نه تنها تفاوت های فکری و رفتاری و احساسی یکدیگر را می پذیرند بلکه تلاش می‌کنند به این تفاوت‌ها احترام بگذارنند. با تغییر شرایط و موقعیت ها به سرعت خود را سازگار می کنند و در صورت لزوم به منظور حفظ سلامت رابطه انعطاف‌پذیری نشان می‌دهند . انعطاف پذیری موجب می شود زوج در برخورد با مشکلات کمترین آسیب روانی و ارتباطی را تجربه کنند. با ارزیابی میزان سازگاری افراد با تغییرات می‌توان به میزان انعطاف پذیری آنها پی برد.
همدلی و برآورده کردن نیازها: همدلی توانایی یکی شدن با احساسات افکار و نگرش های دیگری است که با حساس بودن به نیازها و تمایلات دیگری و توانایی قرار دادن خود در موقعیت طرف مقابل مشخص میشود. ازدواج موفق سهم مهمی در برآورده کردن نیازها دارد. نیازهای روانشناختی عشق عاطفه تایید نیازهای اجتماعی و نیازهای جنسی.
توانایی کار در برخورد با مشکلات: زوج  باید خود را با این حقیقت آشنا کنند که تعارض مشکلات و تفاوت ها در زمینه فکری و  بخشی از ازدواج است و به طور پیش بینی ناپذیری در زندگی ظاهر می‌شوند . بنابراین زوج ها باید آمادگی مقابله با آنها را در هر زمان داشته باشند برخی از زوج‌ها مشکلات را نادیده می‌گیرند یا به دلیل مقصر دانستن دیگری برای بروز مشکل به تدریج از هم فاصله می‌گیرند و مسئولیت بهبود رابطه و حل تعارض را برعهده دیگری می گذارنند. در حالی که برخی دیگر با پذیرش تعارض و مشکل موجود برای حل آن اقدامات لازم را انجام می دهند گاهی نیز یکی از زوجین با نشان دادن اضطراب بیش از حد به موقعیت و انتقال آن به دیگری باعث بروز مشکلات ارتباطی می‌شوند. با پرسیدن سوالاتی می‌توان به ارزیابی فرد در این حوزه پرداخت . تا به حال در زندگی با شرایط پیش بینی نشده و استرس زا روبه‌رو شدید؟ مثل بیماری یکی از والدین است؟ در صورتی که پاسخ مثبت بود در این موقعیت چه کاری انجام دادی به نظرات و واکنش مناسب مناسب بود و به حل مشکل کمک کرد فکر می کنی اگر دوباره در چنین شرایط روبرو شوی می توانید به راحتی از پس آن برمی‌آید.
ثبات هیجانی: به معنای پذیرش هیجان‌های خود و کنترل آن هاست . ما با فردی عروسی می کنیم که پاسخ های هیجانی وی به حوادث متناسب و کارآمد است این فرد قدرت شناخت و تنظیم هیجان ها را دارد . گاهی در زندگی شرایطی پیش می آید که زوج با فشار روانی بالای روبرو می شوند و برای گذار موفق از این شرایط نیاز به تصمیم گیری مناسب دارد. توانایی مدیریت هیجان و گرفتن تصمیم قاطع در این شرایط برای حفظ سلامت رابطه و احساس امنیت ضرورت دارد. در مواردی فرد نیازمند یادگیری مهارت لازم برای مدیریت هیجانی همچون خشم است.
ارتباط موثر: ارتباط موثر شامل در میان گذاشتن افکار احساسات تجربه ها رویاها و چالش‌های زوجین به صورت کلامی و غیرکلامی است. ازدواج در صورتی می تواند رضایت بخش باشد که زوج نه تنها به کمیت بلکه به کیفیت ارتباط با یکدیگر هم توجه داشته باشند. ارتباط با کیفیت باعث می‌شود زوج تعامل راحت و صادقانه ای با یکدیگر داشته باشند . در ارتباط موثر افراد آنچه احساس یا فکر می کنند به صورت  کلامی و غیرکلامی بیان می‌کنند. در رابطه با دقت به یکدیگر گوش می‌دهند. همچنین هر فرد با هدفی مثبت نظر خویش را بیان می‌کند. نیت مثبت به معنای نشان دادن تمایل برای درک کردن, برقراری ارتباط, تشریح کردند, توضیح دادند و ... است. که در مقابل نیت های منفی همچون کنترل دیگری, برنده شدن, نادیده گرفتن و ... قرار می‌گیرد.
مدیریت تعارض: تعارض در روابط صمیمی عروس و داماد غیرقابل اجتناب است. از این رو توانایی مدیریت تعارض یکی از ویژگی‌های ازدواج سالم و موفق است مدیریت تعارض ممکن است شامل حل موفقیت‌آمیز مشکل باشد. یا این تصمیم که زندگی کند و اجازه بدهد زندگی کند. یا تصدیق مقابل این نکته که منبع تعارض بیرونی است . در صورتی که تعارض زوج در زمینه‌های مختلف به شیوه درست حل نشود روی هم انباشته می‌شود و در نتیجه رابطه به مرور از بین میرود و متلاشی میشود.
توانایی کنار آمدن با بحران و استرس تمام زوج‌هایی استرس را در داخل و خارج از رابطه تجربه می‌کنند . در رابطه موفق افراد مشکلات را مانند بخشی از زندگی می پذیرند بحران را فرصتی برای رشد می بینند مهارت حل مسئله خوبی دارند و به راحتی شکست نمی خورند.
تعاملات فاقد خشونت فردی: در رابطه‌ای خشونت و سوء رفتار مشاهده می‌شود هر دو فرد می‌تواند در بروز آن نقش داشته باشند خشم و سوء رفتار در رابطه زوج می توانند جسمی باشد. مانند کتک زدن روان‌شناختی باشد. همچون صدا کردن همسر به شیوه‌ای نامناسب یا جنسی باشد مانند وادار کردن وی به داشتن رابطه جنسی بدون رضایت.