تفاهم در ازدواج

در اوایل ارتباط ممکن است به نظر برسد که زوجها از آنچه به راستی هست سازگارترند. در شروع ازدواج و ارتباط به راحتی از تفاوت های تان می گذرید. هر دو طرف ممکن است جلوه هایی از خودشان را نشان دهند که غیر واقعی است.  مرد شادمانه در کنسرت موسیقی مورد علاقه زن شرکت می‌کنند و زن در کنار مرد به تماشای مسابقات ورزشی می‌نشیند چون شیفته یکدیگر هستند. چون می‌خواهند یکدیگر را خوشحال کنند کارهایی را که موجب آزار دیگری شود انجام نمی دهند.
اما سرانجام مرحله شیفتگی سپری می‌شود و زوج های عینک واقع بینی به چشم می گذارند و از خود می پرسند آیا ما هیچ نقطه مشترکی داریم؟ ما خیلی خوشبینانه به رابطه مان نگاه می کردیم در واقع نمی خواستیم به مواردی که در آن با هم تفاهم نداشتیم توجه کنیم یا با این حقیقت رو‌به‌رو شویم که ارتباطمان سرانجامی ندارد. وقتی زوج ها به این مرحله می رسند وقتی تمام مواردی که نادیده می گرفتند دیگر قابل اجتناب نیستند انگار فیلمی در اتاق باشد و نمی‌توانید وانمود کنید که متوجه آن نمی شوید.
تفاهم چیست؟
تفاهم یعنی بتوانید در هماهنگی کامل با هم زندگی کنید ممکن است موارد مشابهی باشد که هردو می‌پسندید یا نمی‌پسندید که موجب تسهیل ارتباط تان می شود اما حتی اگر چنین مواردی وجود نداشته باشد هنوز از بودن با یکدیگر لذت می برید, از هم قدردانی می‌کنید و نسبت به یکدیگر پذیرا هستید.
به ندرت زوجی پیدا می‌شود که همیشه با هم هماهنگ باشند. در واقع غیر واقع بینانه است که توقع داشته باشید با هر آنچه همسرتان می‌گوید یا انجام می‌دهد موافق باشید می توان گفت زوجهای که رابطه‌ای سالم شاد دارند بیشتر اوقات احساس هماهنگی می کنند. به حتم ممکن است دیدگاه های متفاوتی نسبت به برخی مسائل داشته باشد اما صرف نظر از تفاوت ها می توانند به نظریات یکدیگر احترام بگذارند. البته خیلی خوب است که تفاوت‌های یکدیگر لذت ببرید, اما پژوهش ها نشان می دهد که عامل مهم در ازدواج های سالم و پایدار توافق زوج ها بر روی ارزش‌های اصولی زندگی است. اگر در مورد مسائلی همچون بچه دار شدن یا شیوه خرج کردن پول با هم اختلاف نظر زیادی داشته باشید ارتباط تان دچار مشکل می شود.
بر فرض اگر تازه ازدواج کرده باشید و رابطه جنسی تان کاهش یابد یا به خوبی آنچه در ماه عسل بود نباشد آیا باز هم به خوبی با هم کنار می‌آید.

تفاهم ازدواج عروسی

برای مشاهده تشریفات-مجالس اینجا کلیک کنید.


۱۲ حیطه ی تفاهم
۱۲ حیطه ی مهم در زندگی وجود دارد که شما در مورد آنها دیدگاه های شخصی دارید. باورهای شما در این حیطه ها ممکن است با باورهای همسرتان هماهنگ باشد یا در مسیر عکس آن ها قرار داشته باشد. در ادامه این ۱۲ حیطه مطرح می‌شود.
جسمانی: این حیطه شامل اهمیتی است که به جذابیت طبیعی می دهید. که برای حفظ و بهبود ظاهر تان می‌کنید و علاقه‌ای که به مشارکت در فعالیت‌های ورزشی از خود نشان میدهید.
عقل و هوش: شامل پیشرفت تحصیلی و علاقه‌ای که به طور فرهنگی در فعالیت های تعالی بخش رخدادهای جاری و مسائل جهانی نشان می‌دهید. هوش نیز ممکن است مهم در نظر گرفته شود.
احساسات: شامل اهمیتی است که به احساسات می دهید و به اینکه چطور هیجانات و عواطف خود را کنترل و ابراز می‌کنید.
مسائل مالی: در مورد اولویت است که به پول در زندگی تان می دهید چه طور تصمیم های مالی و شیوه هزینه کردن آنها مدیریت می کنید و نگرشی که نسبت به آن دارید.
استقلال فردی در مورد فضای که برای رشد شخصی سرگرمی‌ها و علایقتان به آن نیاز دارید. برخی به زمانی برای خودشان و علایق شخصی شان نیاز دارند بعضی از زوجها می‌خواهند همیشه با هم باشند. اگر یکی از طرفین موجب شود که دیگری احساس کند طرد شده است یا از باهم بودن احساس خستگی کند رابطه مشکل دار می شود.
معنویت: شامل باورهایی است که به خداوند دین مذهب دارید همچنین آدابی که برای شما مهم هستند.
کار: نگرش هایی که نسبت به اهمیت کار تلاش و پشتکاری که برای به دست آوردن شغل و تعهد به آن دارید در این حیطه قرار می گیرد.
معاشرتی بودند: در این مورد که تا چه اندازه می خواهید تنها باشید و تا چه حد با دیگران یا در مهمانی ها و رویدادها شرکت کنید.
گفتگو: اینکه چقدر مایل هستید درباره مشکلات بحث و گفتگو کنید و چقدر خوب می توانید حرف های خودتان را بزنید و به همسرتان گوش دهید. یکی دیگر از حیطه های تفاهم است.
ارتباط جنسی: این یکی از مهمترین حیطه هایی است که باید در آن تفاهم داشته باشید و شامل شیوه عشق ورزی سطح اشتیاق شما و تعداد دفعاتی است که خواهان ارتباط جنسی هستید. 
عادات زندگی: مرد تا دیر وقت بیدار می مانند زن خیلی زود میخوابد. مرد میخواهد تلویزیون تماشا کنند زن حوصله تماشای آن را ندارد. زن عاشق صبحانه است و صبحانه نمی خورد. در این حیطه باید توجه کنید چقدر از فعالیت های زندگیتان و کارهایی که دوست دارید انجام می دهید با هم تفاوت دارد.
خانواده: اشتیاق و علاقه‌ای که به بچه دار شدند و تربیت آنها دارید همچنین نگرشتان درمورد ملاقات با اعضای خانواده و زندگی با آنها شامل این حیطه می شود.
در هر حال حتی اگر شما و نامزدتان در چند حیطه با هم تفاوت دارید, حیطه هایی را که در آن با هم تفاهم ندارید نادیده نگیرید.