۴ سطح تعهد ازدواج

آیا تشنه ی تعهد هستید؟

زنان بنا بر دلایل اجتماعی در قیاس با مردان بیشتر تشنه تعهد هستند. وقتی تشنه تعهد باشید, به جای ارتباط خوب فقط می خواهید کسی به شما تعهد بدهد. کسانی که تشنه تعهد هستند, اغلب تعهدی زودهنگام و ناپخته میدهند. یکی از اشتباهاتی که در آغاز ارتباطمان مرتکب می‌شویم همین است. ما آنقدر شیفته گرفتن تعهد هستیم که توجهی به کیفیت خود ارتباط نمی کنیم. تازه بعد از ازدواج متوجه میشویم وارد ارتباطی شده‌ایم که هیچ تفاهمی در آن وجود ندارد.
اشخاصی که تشنه تعهد هستند, نیاز عمیقی در خود احساس می کنند که به کسی تعلق داشته باشند. نکته این است آنها بیشتر به فکر تعلق داشتن هستند, نه کسی که به او تعلق میگیرد. از لحظه ای که وارد ارتباط می شوند, طرف مقابل را برای تعهد دادن زیر فشار قرار می دهند. متاسفانه, بیشتر زنانی که در این طبقه قرار می گیرند از مادرشان که خود نیز تشنه تعهد بوده است, آموختند که تشنه تعهد باشند. شما تعجب خواهید کرد که چه تعداد زن جوان بیست و چند ساله احساس فشار می کنند که باید مردی را پیدا کند که با آنها ازدواج کند.
ازدواج کردن قبل از اینکه ارتباط قوی, پخته و سرشار از عشق و محبت برقرار کنید, عملی غیرمسئولانه است و اگر تصمیم بگیرید خیلی زود بچه دار شوید, عملی غیر مسئولانه تر خواهد بود. هیجان نامزدی, برنامه ریزی و آمادگی برای عروسی و ماه عسل به سرعت سپری خواهد شد و آنگاه شما می‌مانید و تمام مشکلاتی که از ارتباط ناسالم و ناپخته به وجود خواهد آمد. به همین دلیل است که بیشتر از زوج ها می گویند اولین سال ازدواج جهنم است. حقیقت این است که نه تنها اولین سال بلکه بقیه سال های زندگی مشترک هم به جهنم تبدیل خواهد شد اگر از همان ابتدا برای ازدواج آماده نباشید. وقتی پایه های محکم است تعهد, اعتماد و احترام بسازید, اولین سال ازدواج بهشت خواهد بود.
اگر تشنه تعهد هستید خودتان و نیازهایتان را بیشتر بشناسید. خودتان را از درون غنی کنید. کشف کنید چه کسی هستید و برای چه هدفی وارد زندگی مشترک شده اید. خودتان را زیر فشار قرار ندهید و در عوض در ارتباطی قوی سازنده و رضایت بخش باشید.
ازدواج ۴ سطح تعهد دارد که در اینجا به تک تک آنها می پردازیم.

تعهد عروسی

برای مشاهده باغ تالار اینجا کلیک کنید.
 

تعهد صفحه اول: تعهد می دهید که از لحاظ جنسی و احساسی تک همسر باقی بمانید
اگر کسی را برای ازدواج در نظر بگیرید, به احتمال زیاد مدت زمانی را صرف شناخت او خواهید کرد. این دوره در طبقه ارتباط جدید جای می گیرد. در طی چند هفته تا چند ماه, شما باید به یکدیگر تعهد بدهید تا بتوانید به پیش بروید. شما باید تعهد بدهید که از لحاظ جنسی و احساسی تک همسر باقی می‌مانید.
برای توافق در سطح اول :
شما و طرف مقابلتان توافق می کنید که ارتباطتان تنها رابطه‌ای صمیمانه بین شما باشد و تعهد می دهید که زمان و انرژیتان را فقط به یکدیگر اختصاص دهید نه به کسی دیگر.
شما واو توافق می کنید که از نظر جنسی به یکدیگر وفادار باقی بمانید.
اگر طرف مقابل از تعهد اول امتناع ورزید, باید فوری ارتباط را قطع کنید. ارتباطتان قادر نخواهد بود بدون تعهد به تک‌همسری رشد کنند و اگر نامزدتان برای شما احترام و ارزش قائل نباشد تا چنین تعهدی به شما بدهد, ارزش ندارد که زمانتان را صرف او کنید.
تعهد سطح دوم: تعهد می دهید که برای رشد زندگی مشترک تلاش کنید
وقتی شما و نامزدتان در حالت تک همسری قرار گرفتید, به احتمال زیاد چند ماهی را صرف عمیق کردن سطح شناخت تان از یکدیگر و آزمودن سطح تفاهم خود می کنید. وقتی احساس کردید ارتباطتان روز به روز بهتر می‌شود, مهمترین جنبه های زمان و زندگیتان را با هم مشارکت می کنید و خودتان را به عنوان ما در نظر می گیرید کامل آن گاه برای تعهد سطح دوم آماده هستید برای رشد زندگی مشترک تلاش می‌کنید. یعنی تایید می کنید به یک زوج تبدیل شده اید و در درون خودتان نیز به این امر واقف هستید.
برای توافق در تعهد سطح دوم:
شما و نامزدتان توافق می کنید که ارتباطتان خاص است و ارزش رشد و پیشرفت دارد.
شما و نامزدتان توافق می کنید که  ارتباطتان توانایی بالقوه‌ای دارد که ارتباطی با دوام باشد.
شما و نامزدتان توافق می کنید که با هم تلاش کنید, صادقانه احساساتتان را بروز دهید, به مشکلات خود درباره صمیمیت توجه کنید و برای خلق ارتباطی با دوام بیاموزید که احساسات یکدیگر را درک کنید.
در طول همین مرحله در حال رشد ارتباط است که بیشتر اشخاص مرتکب اشتباه می‌شوند و وارد سطح دوم تعهد می‌شوند. شما پیش خودتان حساب می کنید که نامزدتان در پی آینده مشترک با شما است و گرنه چرا باید بگوید که دوستتان دارد و زمان زیادی را با شما صرف کند؟ در واقع شما درباره فرضیه‌های خود حرفی نمیزنید و یک روز, زمانی که موضوع ازدواج یا تعهد را پیش می کشید, قلبتان میشکند چون او می‌گویند من هرگز نگفتم که ما با هم آینده مشترکی داریم. من تو را برای ازدواج نمی خواهم. بدون وارد شدن به تعهد سطح دوم هرگز در ارتباطی بیش از ۴ تا ۶ ماه نمانید.
تعهد سطح سوم: تعهد می دهید که آینده تان را در کنار یکدیگر سپری کنید
وقتی توافق کردید برای خلق زندگی مشترک با یکدیگر تلاش کنید شما می توانید شش ماه تا چند سال را صرف ساخت این ارتباط کنید. این مدت زمان بستگی به این دارد که چند سال دارید و چه شرایطی ارتباطتان را احاطه کرده است. قبل از توافق بر روی تعهد سطح سوم, هر چه سنتان کمتر باشد زمان بیشتری باید صرف کنید. اگر در اوایل ۲۰ سالگی هستید به احتمال زیاد به چندین سال زمان نیاز دارید تا مهارت های ارتباطی را بیاموزید پختگی احساسی پایه‌ای قوی به عشقتان بدهید. �ر در دهه ۳۰ سالگی تان هستید بی‌شک تاکنون ارتباط های جدی داشته اید و به روشنی می‌دانید چه کسی هستید و چه می خواهید. ممکن است به زمان زیادی برای رشد ارتباط مشترک نیاز نداشته باشید و چه بسا در طی سال اول برای تعهد دادن به خلق آینده مشترک آماده باشید. هر مورد شرایط خاص خودش را دارد .
شما زمانی برای تعهد سطح سوم آماده هستید که ارتباطی قوی و سالم ایجاد کرده باشید که بتواند همیشه کارآمد باشد از این بابت که می خواهید آینده تان را با یکدیگر سپری کنید, احساس امنیت کنید, تمایلی نداشته باشید دنبال همسر احتمالی دیگری بگردید و احساس کنید همسرتان عاشق شما است و قدرتان را می داند.
برای توافق در تعهد سطح سوم:
شما و طرف مقابل توافق می کنید که می‌خواهید آینده تان را با یکدیگر سپری کنید.
شما و طرف مقابل توافق می کنید که تعهد تان را رسمی کنید, یعنی در زودترین زمان ممکن نامزد شوید و برای زندگی مشترک برنامه ریزی کنید.
شما و نامزدتان موافقت می کنید همچنان در مورد خودتان و ارتباطتان کار کنید تا هرگونه شک و تردید یا موانع باقی مانده برای تعهدی بلندمدت را حذف کنید.
به احتمال زیاد متوجه شده‌اید که تعهد سطح سوم در این باره است که آینده تان را با یکدیگر سپری کنید. اما منظور از آینده زندگی برای همیشه نیست. شما می‌دانید که می خواهید زندگی تان را با هم سپری کنید کامل اما به دلایل مختلف به طور کامل برای رسمی کردن آن که مربوط به تعهد سطح چهارم است آماده نیستید. به هر حال هر زوجی می‌توانند متفاوت باشند و بستگی دارد که هر یک با چه ارزش هایی بزرگ شده و چه شرایطی ارتباطتان را احاطه کرده است.
تعهد سطح چهارم: تعهد می دهید که بقیه زندگیتان را با هم سپری کنید
شما زمانی برای تعهد سطح ۴ آماده هستید که مدتی در تعهد سطح سوم بوده و با هم در مورد موانع و مشکلات احساسی احتمالی کار کرده باشید. همچنین وقتی به طور کامل ارتباط تان و توانایی‌اش اعتماد داشته باشید و بدانید که می توانید به رشد خود ادامه دهد و در مقابل تمام مشکلات احتمالی دوام بیاورد, مشتاق می‌شوید سطوح عمیق‌تر عشق و صمیمیت را کشف کنید و با نامزدتان همراه شوید.
برای توافق در تعهد سطح چهارم:
شما و نامزدتان توافق می کنید که می خواهید بقیه زندگیتان را با یکدیگر سپری کنید.
شما و نامزدتان توافق می کنید که تا پایان عمر همسر یکدیگر باقی بمانید ارتباطی که خلق کرده اید در واقع فرزندتان است و باید از این فرزند حمایت و نگهداری کنید.
شما و نامزدتان توافق می کنید به دیگر تعهد هایی که احساس می کنید برای سطح جدید یگانگی تان مهم است وفادار باقی بمانید.