عشق و عاشق شدن

 

برخی از مشکلات ما در تعریف عشق از این حقیقت نشأت می گیرد که واژه عشق دربرگیرنده دامنه وسیعی از عواطف و هیجانات است . مانند عشق به والدین عشق به خداوند عشق به فرزند عشق به هنر و غیره . عشق مطلق وجود خارجی ندارد عشق را باید در انواع تجلیات مختلف آن را تحلیل کرد.
فیلسوفان روان شناسان که درباره عشق نوشته اند در تعریف عشق به مسائل مختلفی اشاره کردند از جمله:
افلاطون عشق را درک زیبایی به ویژه زیبایی عقلانی می داند.
دانته عشق را بخشی از توجه به دنیای بزرگ تر می دید, عشق ستاره ها را به حرکت وا می دارد.
فروید عشق را به عنوان تکانه ای از اشتیاق جنسی بازداری شده یا به تاخیر افتاده تعریف می‌کند.
اریک فروم می گویند عشق احساسی شخصی است که هرکس تنها خودش می‌تواند آن را درک کند.
در هر حال عشق تجربه‌ای مشترک میان دو نفر است اما نه به معنای تجربه‌ای مشابه برای دو فردی که عاشق هم هستند. طبیعی است که عاشق و معشوق ای وجود دارند.  آنها از دو دنیای متفاوت می‌آیند. به طور معمول معشوق محرک عشق است که برای مدتی طولانی در وجود عاشق ها را گرفته و ذخیره شده است.
عشق رومانتیک احساس عاشق بودن است. در این حالت نتیجه میگیرید که نمی‌توانید از معشوق چشم‌پوشی کنید. عشق احساس توجه بیش از حد و فوق العاده به جنس مخالف است. البته عشق رمانتیک فرآیندی جادویی و افسانه‌ای نیست . در حقیقت احساس و هیجانی است که مغزتان در هنگام برخورد با شرایطی خاص ایجاد می کند این عشق می‌تواند آگاهانه مهار و حتی با شیوه‌های علمی سنجیده شود.

عشق, عاشق شدن

برای مشاهده تشریفات مجالس اینجا کلیک کنید.

 

مرحله اول عشق شیفتگی
هیچ حسی به سحر آمیزی و لذت بخشی عاشق شدن نیست. بیشتر افراد که در زندگیشان مزه عشق را می چشند و در تمام فرهنگ ها این احساس با اشعار افسانه ها و نقاشی ها عجین بوده است.
عاشق شدن تجربه‌ای است که هیچ انسانی از آن در امان نیست و درست زمانی که کمترین انتظار وقوع آن را دارید رخ می‌دهد. در واقع در جریان اغلب رویدادها احتمال وقوع عشق وجود دارد . برای مثال هنگام جر و بحث یا در خلال سفر.
سعی کنید به یاد بیاورید آخرین بار چه زمانی عاشق شدید و چه احساس و انرژی سرشاری پیدا کردید احساساتتان با کلمات قابل توصیف نبود و با هم بودند مهمترین کارهای تان را تحت شعاع قرار می داد.
وقتی عاشق می شوید احساسی خاص توصیف ناپذیر دارید این حالت در میان تمام افراد در همه نقاط دنیا یکسان است. همه افراد که وارد مرحله شیفتگی می شوند علایم مشابه دارند.
تفاوت بین شیفتگی و برانگیختگی جنسی
درک تفاوت بین شیفتگی و برانگیختگی جنسی بسیار اهمیت دارد. برانگیختگی جنسی تنها در جهت ارضای جنسی است. انسان ها می تواند علاقه شدید به برقراری ارتباط جنسی با شخصی داشته باشند بی آنکه عشق و عاطفه ای در کار باشد.
وقتی تحریک جنسی می شوید شاید هر شخصی بتواند شما را ارضا کند اما شیفتگی متفاوت است . ممکن است افراد زیادی برای شما جاذبه جنسی داشته باشند اما در یک زمان تنها قادر خواهید بود با یک شخص وارد مرحله شیفتگی شوید. شیفتگی با توجه خاص بر فردی خاص مشخص میشود.
وقتی شیفته ی کسی می شوید, تنها می‌توانید موجب احساس رضایت و شادمانی شما شود. وقتی با او روبرو می‌شوید اولین علامت تشدید علاقه است و از همکاری و بودن در کنار او احساس لذت می کنید . اغلب شیفتگی با احساس محبت و آرامش در حضور یکدیگر آغاز می‌شود. در مراحل بعدی در هنگام رویارویی با آن شخص ضربان قلب شما تغییر می کند و به شدت های هیجان زده می شوید و حس می کنید نیرو و توان خارق العاده‌ای دارید.
پس از مدتی جدایی از موجب احساس اضطراب و نگرانی بی قراری زیادی در شما می شود. وقتی از او دور هستید همواره در فکر او به سر می برید رویاپردازی می کنید و به آنچه شما را به یاد او می اندازد توجه میکنید.
ممکن است در حضور محبوب خجالت بکشید ناشیانه رفتار کنید یا حتی در ادای جملات ساده با مشکل روبرو شوید اضطراب و هیجان موجب می شود کف دستتان عرق کنند ضربان قلبتان سریعتر شود و التهاب شدید درونی پیدا کنید. در این هنگام اضطراب و نگرانی ناشی از عدم اطمینان نسبت به احساس شخص مقابل کاهش می یابد.
در مرحله شیفتگی انسان ترس را نمی شناسد:
 در هنگام شیفتگی و احساس جذب شدید ترشح آمفتامین  افزایش می یابد و این افزایش آمفتامین در هورمون های عصبی موجب تفکر خوش بینانه و غیر واقع گرایانه و رهایی از ترس می‌شود.
به همین دلیل است که فرد عاشق نسبت به نقاط ضعف محبوب بی توجه می شود. ممکن است به فردی که عاشق شده است بگویید آیا توجه داری فردی که عاشقش شده ای معتاد است, شغلی ندارد و یک بار هم طلاق گرفته و او بگوید اشکالی ندارد با هم از پس مشکلات بر می آییم.
هشدارهای یا هر نوع مشکلی تنها تأثیر عشق را شدت میبخشد چون در ترشح هورمون ها تغییر ایجاد شده است. در واقع مولکول عشق فعال شده است درست همانطور که ترشح هورمون ها در هنگام ترس احساس خطر خود به خود افزایش می یابد.
مولکول عشق یعنی ترشح دوپامین و نوراپی نفرین چنان واکنش هیجانی شدید و پرقدرت ایجاد میکند که حتی می تواند سبب تغییر موقت شخصیت شود. برای مثال شخصی که آرام و گوشه گیر است نمی‌تواند از صحبت کردن دست بکشد . اشخاص تحت تاثیر احساس عشق می توانند به راحتی و بی پرده صحبت کنند. عشق افراد منزوی را اجتماعی و افراد کم حرف را پر حرف می کنند و موجب احساس شادمانی می شود.

ارتباط جنسی در مرحله شیفتگی
نیروی جنسی در حالت شیفتگی قدرت بالایی دارد. عصب شناسان می گویند میل جنسی شدید به همراه شیفتگی نتیجه مستقیم فعال شدن ترکیبات هورمونی عشق است . مولکول عشق که در واقع ترشح هورمون دوپامین و نوراپی نفرین است میل جنسی را تحریک میکند و اشتیاق برقراری ارتباط جنسی افزایش می یابد. دوپامین موجب افزایش لذت ناشی از ارتباط جنسی و وادار کردن ما به دوباره خواستن آن میشود نوراپی نفرین مسئول تبدیل احساس شیفتگی به تمایل به ارتباط جنسی است. این عامل به خوبی توضیح می دهد که چرا بیشتر اوقات عاشقان ادعا می‌کنند که فقط دوست هستند ولی یکباره همه چیز را به هم می ریزند و وارد ارتباط جنسی میشوند.
تاثیر شوق آور و تههیج کننده ی شیفتگی ما را وادار می‌کند تصمیمات نامناسبی بگیریم و بعدها بابت آن افسوس بخوریم. وقتی عاشق هستید و محبوب تان توجه زیادی به شما می کند و در خود احساس شادی و انرژی زیادی می کنید طبیعی است که تصور کنید همسرتان را یافته اید و از این به بعد زندگی خوبی خواهید داشت. اما مهم است بدانید که شیفتگی فقط مرحله اول عشق است این پیشروی پرقدرت و موقت را با شرایط ویژه همیشگی و با ثبات یا با عشق واقعی اشتباه نگیرید.
به نکاتی که در مرحله شیفتگی ‌میتوان آموخت
شناخت علایم شیفتگی درس هایی بسیار ارزشمند برای زوج هایی که قصد دارند زندگی شاد و بادوامی داشته باشند در بردارد .شیفتگی نه تنها کمک می کند دو نفری که از نظر زیست شناختی مناسب یکدیگر هستند در کنار هم قرار بگیرند بلکه الگوی اولیه خلق زندگی توام با عشق است. زوج‌ها در شرایط شیفتگی در چند ماه اول زندگی بدین گونه عمل می کنند:
ارتباط شان را در اولویت قرار می دهند
نیازهای یکدیگر را در اولویت قرار می‌دهند.
زمان و توجه صرف یکدیگر می کنند.
یکدیگر را مهربانانه نوازش می کنند.
درباره آینده شان خوشبینانه و مثبت حرف می‌زنند.
با هم شوخی و تفریح می کنند.
رابطه جنسی مناسب و مرتبی دارند.
از یکدیگر حمایت می کنند.
مشکلات را دوستانه حل می‌کنند.
تفاوت ها را می پذیرند.
در طول روز به یکدیگر ابراز عشق میکنند.
در فعالیتها و دیگر ارتباطات شخصی پر انرژی هستند.
با هم می گویند و می خندند و تفریح می کنند.
از یکدیگر قدردانی می کنند.
در طول مرحله شیفتگی عشق از طریق تماس و همچنین ترشح هورمون‌های لذت‌بخش تقویت می‌شود اما این فقط جرقه‌ای ذاتی را مهیا می کنند برای حفظ این شعله آتشین باید به شور و هیجان دامن زد.
رضایت و شادمانی ناشی از شیفتگی تنها شش ماه طول می کشد و سپس به آرامی رو به کاهش می رود دانشمندان معتقدند تا دومین سال عاشقان در مسیر اصلی هستند. هنوز به عشق واقعی نرسیده‌اند عشق حقیقی تنها احساسی نیرومند نیست بلکه جریانی پیشرونده است که در فرایند مسیر های عاطفی شکل می گیرد.
اگر اکنون و همین امروز شروع به برقراری بعضی رفتارها ی عاطفی کنید بلافاصله ارتباطتان و بهتر می‌شود. عشق، عشق به دنبال خواهد آورد به یاد بسپارید که پس از مرحله شیفتگی به مرحله بعد از شور و هیجان وارد می شوید. 

 

عشق, عاشق

 

مرحله دوم عشق عشق حقیقی
اکنون که وارد مرحله‌ی دوم شده‌اید در واقع در مسیر رسیدن به عشق حقیقی قرار گرفته‌اید . اکنون زمان آن است که توهمات شیفتگی را کنار بگذارید . گذر از مرحله شیفتگی تنها یکی از مراحل گذر از بزرگراه عشق به سوی قلب است.
برای بسیاری از اشخاص انتهای مرحله شیفتگی با تجربه عدم توافق یا دعوا همراه است. به هر حال وجود چنین تحولاتی برای رسیدن به مرحله پس از شور و هیجان و تجربه عشق حقیقی ضروری اما تدریجی است. این تغییرات کوچک در طول زمان پدیدار می‌شود. به نمونه های زیر توجه کنید.
در ماههای اول و در مرحله شیفتگی خواسته های یکسان داشتید اما اکنون چنین نیست.
بعضی از عادت های همسرتان که در ابتدا کمی ناخوشایند به نظر می رسید اکنون برای تان آزاردهنده می شود.
کسی که همه برنامه‌های را لغو می‌کرد تا با شما باشد ناگهان نمی‌تواند طوری برنامه ریزی کنند که هر شب با شما باشد.
احساس می کنید همسرتان از شما دور شده است.
بیشتر اوقات سکوت بین شما حاکم است در حالی که پیش از این همیشه حرف‌های زیادی برای گفتن داشتید.
احساس می‌کنید که به فضای خصوصی و خلوت بیشتری نیاز دارید.
و بدتر از همه اینکه دیگر جنبه های مثبت را در نظر نمی گیرید و در عوض فقط قضاوت های منفی می کنی برای نمونه اگر ۳۰ دقیقه دیر کنند می گویید بی ملاحضه است.
در زوج هایی که زندگی مشترک را با عشق شدید شروع نکرده‌اند ممکن است گذر از مرحله شیفتگی به مرحله پس از آن به آرامی و با بروز کمترین مشکلات صورت گیرد اما زوج های عاشق توقع همان عشق و میل و کشش جنسی هنگام شیفتگی را دارند که موجب می شود تصور کنند عشق بین آنها به طور کامل از بین رفته است.
این حالت ممکن است به این باور منجر شود من همسرم را دوست دارم اما عاشقش نیستم این یکی از نشانه های بارز و ورود به مرحله دوم است مطمئن باشید که ورود پس از شور و هیجان ، مرگ عشق نیست در عوض شروع عشق حقیقی است.
آشنایی با مرحله عشق حقیقی:
بسیاری از زوج‌ها در ابتدا و به هنگام عاشقی احساسات شدید و مهار ناپذیری دارد اما پس از گذشت چند ماه این احساسات فروکش می کند. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که ورود به حالت خنثی اغلب بین ۶ تا ۲ سال از زمان ازدواج رخ می دهد . عصب شناسان معتقدند که مغز نمی تواند تا ابد و به طور همیشگی در این حالت اشتیاق با شور و هیجان بسیار بالا باقی بماند زیرا گیرنده های عصبی موجود در مغز به میزان محرک عادت می‌کنند و سطح ترشح هورمون‌های مولکول عشق نیز افت پیدا می‌کند.
شیفتگی موجب بالا رفتن سطح هورمونها میشود اما پس از مدتی گیرنده های مغز به میزان آن عادت می‌کنند . قابل درک است که با گذشت زمان تازگی به کهنگی تبدیل می شود در ابتدای آشنایی کم کم جنبه های تازه و شگفت آور شخصیت یکدیگر را کشف می‌کنیم اما پس از گذشت مدت زمان آشنایی شناخت جایگزین جستجو و تلاش برای کشف می‌شود.
به این حقیقت توجه داشته باشید که رضایت و شادمانی و آنچه انتظارش را دارید و آنچه به دست می آورید نسبی است . در زوج‌هایی که زمان شیفتگی و ورود به مرحله پس از آن تشخیص نمی‌دهند نارضایتی امری طبیعی است.