مشاوره پیش از ازدواج 2

اگر کسی توجهمان را به خود جلب کرده است و در نتیجه برای شناخت بیشتر از  دست به کار شدیم و پس از کسب شناخت متوجه شدیم به او علاقه مندیم, میبایست رفتاری عاقلانه داشته باشیم. اما اغلب پیش از رسیدن به شناخت مناسب از یکدیگر احساس می‌کنیم عاشق شده ایم و به دنبال خواستگاری و برگزاری مراسم عروسی میرویم. به خصوص در مواردی که فکر می کنیم نمی‌توان به شخص مورد نظر رسید یا والدین مانع دیدار می شوند احساس عشق شدت بیشتری پیدا می‌کند. در این موارد گاهی بعد از گذشت چند ماه متوجه می شویم هر یک عادت ها, نگرش ها و ارزش هایی داریم که در تضاد با دیگری است. گاه این اختلاف تا حدی است که زوج‌ها دچار مشکلات جدی می کند و زمانی که برخی از این زوج‌ها برای مشورت به متخصص مراجعه کنند تصمیم می گیرند به رابطه پایان دهند. تأثیرات روانی این تصمیم که تا مدتها باقی می‌ماند. افکار و باورهایی درباره ی رابطه و فرد مناسب برای جامعه, در فرد شکل می‌گیرد که ناخودآگاه آن را به رابطه های جدید با دیگر افراد تامین می دهد. تکرار برقراری رابطه با افراد مختلف و شکل گیری برخی شناخت های نادرست نظیر باورها معیارها و انتظارات اشتباه در مورد همسر زندگی و رابطه پس از ازدواج ممکن است خطر جدی برای پایداری ازدواج و داشتن یک زندگی آرام و شاد باشد. بنابراین با توجه به تاثیرات دراز مدت این نوع روابط بر زندگی بهتر است اقداماتی پیشگیرانه انجام دهیم تا مشکلات را در هر رابطه به حداقل برسانیم.

 

مشاوره پیش از ازدواج

برای مشاهده تالار عروسی اینجا کلیک کنید.
 

بر اساس نظریه استرنبرگ هرکس تعریف منحصر به فردی از عشق دارد که در طول زندگی شکل گرفته است و برای تحقق آنها تلاش می‌کنند. این تعریف از عشق تحت تاثیر عواملی ساخته می شوند نظیر تجربیات شخصی داستان هایی که درباره روابط دیگران شنیده اند یا خوانده‌اند الگوهای روابط والدین یا خویشاوندان و آنچه در فیلم‌ها و سریال‌ها دیده‌اند است و معتقد است در فرد الگوی رفتاری و فکری خاصی را ایجاد می‌کنند بنابراین افرادی با برداشت های متفاوت الگوهای فکری و رفتاری متفاوتی را دنبال می‌کنند . با توجه به این دیدگاه طبیعی است که هر فرد تعریف و انتظارات متفاوتی از ازدواج و روابط صمیمانه دارد مشکل اصلی اینجاست که گاهی تعریف افراد از ازدواج با واقعیت منطبق نیست و انتظارات نادرستی از زندگی مشترک دارند برای مثال فردی که همیشه شاهد دعوا و مشاجره والدین خود بوده و از این وضعیت رنج برده است ممکن است ازدواج را راهی برای ساختن یک زندگی آرام و شاد بداند و تصمیم بگیرد در زندگی خود هرگز با همسرش مشاجره نداشته باشد. این فرد با ورود به زندگی مشترک با موارد جدید و پیش بینی نشده ای برخورد می کنند که آمادگی پذیرش و مقابله با آن را ندارد مواردی نظیر عدم رضایت از معاشرت با برخی دوستان همسر تفاوتهای فرهنگی دو خانواده  تفاهم هایی که گاه میان عروس و خانواده همسر پیش می‌آید و غیره. در این شرایط فرد متوجه می‌شود انتظارات وی از زندگی و رابطه با همسر برآورده نمی‌شود . 
این درد ممکن است موجب نگرانی فردی از این تکرار الگوهای ارتباطی والدین است شود و در نتیجه اقدامات جبرانی انجام دهد برای مثال در موارد مشابه بعدی نظر یا مخالفت را بیان نکند تا از بروز بحث و جدل پیشگیری کند. یا پس از هر بحث, واکنش های مراقبتی و توجه بیش از اندازه نشان دهد تا احساس گناه را کاهش دهد. هرچند برخی از این افراد به دلیل برخورداری از شبکه حمایتی قوی, انگیزه تغییر, تمایل به استمرار زندگی, علاقه به یکدیگر داشتند. فرضا مراجعه  زوج  به درمانگر و کسب مهارت های لازم برای داشتن زندگی شادتر. متاسفانه در موارد زیادی تحمل شرایط پیش بینی نشده, موجب می‌شود زوج برای جدایی از یک دیگر اقدام کنند . با توجه به تاثیرات نامطلوب طلاق بر روی فرزندان اطرافیان و جامعه بهتر است که اقدامات پیشگیرانه همچون مشاوره پیش از ازدواج انجام شود. تا زوج با شناخت درست وارد این مرحله از زندگی شوند. برخی ازدواج را یکی از معنا دار ترین و اساسی ترین روابط انسانی توصیف می کنند در این دلیل که ازدواج ساختاری ابتدایی که برای پایه گذاری روابط خانوادگی و پرورش نسل بعد فراهم می‌کند. ازدواج صرفاً عملی نیست که دو فرد انجام می دهند بلکه ارتباط گذشته با آینده نیز هست ازدواج دوره گذار است که باعث ارتباط دو خانواده با یکدیگر میشود و رشد نسل بعد را در دو خانواده مهیا می‌کند . به همین دلیل از نظر هدف, مشاوره پیش از ازدواج ایجاد رابطه توأم با همکاری در زوج و بهزیستی تمام کسانی است که با زندگی آنها در رابطه هستند. چرا که مشاوره پیش از ازدواج به شکل گیری زمان و بهبود کیفیت ازدواج زوج و مهارتهای پیش از ازدواج و بین فردی آنها کمک می کند در مشاوره پیش از ازدواج به زوج فرصت می دهند به یادگیری و کسب بینش درخصوص خود دیگری نحوه عملکرد مشترک سازگاری با شرایط جدید و ویژگی ها و مهارت های لازم برای داشتن ازدواج موفق و سالم بپردازند.

مشاوره پیش از ازدواج قسمت یک